Banner

Radikal Forum

Yaşama dair her ne varsa...

''Kuran'ın bir Ayetinin Benzerini Yapın da Görelim!''

1
Müslümanların inanmayanlara karşı Allah'ın varlığını kanıtlamak için sık sık kullandıkları bir argümandır : ''Yapın bakalım bir suresinin ya da ayetinin benzerini, görelim yapabiliyor musunuz''

Şu ''benzerini yapmak'' nedir, ne anlatılmak, nereye varılmak isteniyor anlamak mümkün değil! Ayetin benzerinin yapılamaması ya da yapılmaması Allah'ın varlığına bir kanıt değil çünkü zaten hiçbir şeyin benzeri yapılamaz, sadece surelerin ya da ayetlerin değil bir insanın da ürettiği herhangi bir şeyin benzerini yapamazsınız, yapılır ama o olmaz, misal Amadeus Mozart, Albinoni'nin adaggio'sunun benzerini yapamaz yapsaydı Albinoni olurdu zaten, kaldı ki niye yapmak istesin!
Dahası, yapılırsa kabul edecek misiniz! Meselâ ben desem ki ''Biz Nagehan Alçı'yı sizlere ibret olsun diye gönderdik''
Dil aynı dil işte size benzeri, kabul edecek misiniz ki soruyorsunuz!

Bir başka açıdan bakalım, Kur’an' da Muhammed' in son peygamber olduğu, başka peygamber gelmeyeceği yazar...
Peki ben merak ediyorum Said'i Nursi denilen şahsiyetin Risale-i Nur'larını Allahtan gelen vahiyle yazdığına neden inanıyorsunuz o zaman! Hani başka peygamber gelmeyecekti! Bu, Nursi'nin düpedüz peygamberliğine onay vermektir, kendi dininden bihaber olan insanların yapın bakalım benzerini demesi akıl alır bir şey değil, benim bu insanlara naçisane tavsiyem sanatla, bilimle uğraşmaları, faydalı bir şeyler üretmeleridir.
İnsanın anayurdu çocukluğudur
Jorge Amado

“Radikal Not Defteri” sayfasına dön