Banner

Radikal Forum

Yaşama dair her ne varsa...

Netanyahu, neden yahu?

1
Bu videoyu izleyip de ağlamamak mümkün mü?

Bu çocukların ağlamaması, ölmemesi; babasız, annesiz, kardeşsiz kalmaması için herkes, özellikle Müslüman ülkeler ve Müslüman olduğunu söyleyenler, gerçekten üzerine düşeni ve yapması gerekeni yapıyor mu?

Buna cevabım tek kelimeyle hayır.

Bu meselenin aklı başında değerlendirilmesi gerekiyor, bunu yapabilmenin yolu da ABD'nin Büyük Ortadoğu Projesi'nin ne demek olduğununu kavramaktan geçer.
B.O.P yani Büyük Ortadoğu Projesi, içerisinde Türkiye'nin de olduğu 24 ülkenin sınırlarının değiştirilmesi demek olan bir ABD, İsrail, İngiltere projesidir, Geçmişte ABD dış işleri bakanlığı yapmış olan Condalisa Rice bunu büyük bir açık sözlülükle belirtmiş ve Ortadoğu'da 24 ülkenin sınırları değişecek demişti.

Uzun zamandır İsrail'in yaptıklarına karşı Müslüman dünyanın tepkisini izliyorum da Müslüman kardeşlerimiz öldürülüyor çizgisinin ötesine geçtiklerini maalesef hiç görmedim.
Bayrak yakmak, Kargaların gagaladığı İsrail bayraklarının videolarını yayınlamak, İsrail menşeli ürünlerin listelerini yayınlayıp bunları almayın demek çok çocukça ve meselenin özünü kavramamış olmanın göstergeleri.

Karşımızda, bu yaptıklarını din kılıfına büründüren ama aslında asıl hedefi dünya hakimiyeti olan bir güç var ve eğer siz bu saldırılara İslâmi refleksle yanıt verip, Hamas gibi İsrail'in yönlendirmesinde olan bir örgütün arkasından çıkarsanız İsrail'in ekmeğine yağ sürersiniz çünkü Netenyahu'nun bu savaşı bir din savaşı gibi göstermesinin meşruiyetini kendi ellerinizle armağan etmiş olursunuz.

Maalesef gerek Türkiye'de gerekse Müslüman alemde işin ciddiyetinin anlaşıldığını sanmıyorum, bu bağlamda kendisine bazı Müslüman diyen kerameti kendinden menkul kişilerin din bağlamına oturtulmuş bu çekişmeden İslâmi nüfuz anlamında fayda sağlamaya çalıştıklarını dolayısıyla Netenyahu'dan farkları kalmadığını görüyorum.

Bir kere herkes şunu çok iyi bilmeli ki, Netenyahu ve ona destek veren ülkeler bir dünya egemenliği peşindeler ve bu egemenlik için gereken kritik bölgeleri, meşruiyet sağlayacağını düşündükleri bir kavram olan din kavramını kullanarak işgal ediyorlar, yani bu toprak emperyalizminin günümüzdeki post modern bir halidir.

Son olarak bu işgallere dur demenin yolu dini argümanlardan değil antiemperyalist söylemlerden geçer, önemle tekrar altını çizerek söylüyorum eğer karşılarına dini koyarsanız düşmanın bu saldırını meşrulaştırır kendinizi de dünya kamuoyu karşısında Netenyehu ile aynı kefeye koyarsınız.
İnsanın anayurdu çocukluğudur
Jorge Amado

“Radikal Not Defteri” sayfasına dön