Banner

Radikal Forum

Yaşama dair her ne varsa...

24 Saatten Fazla Uyumazsak Ne Olur?

1
24 saatten fazla uykusuz kalmak zararlıdır. Vücudumuz uzun süre uykusuz kaldığı için sersemleyeceğinden dolayı, ne kadar yorgun olduğumuzu fark edemeyip bir süre daha bu şekilde uyanık kalmaya devam ederiz. Bu durum, zaman ilerledikçe bayılmaya varabilecek sonuçlara neden olur. Gelin, uykusuzluk vücutta ne yapar birlikte inceleyelim:

Uykusuzluk Zararları

Uykusuzuğun zararları aşağıdaki gibidir:
  • İlk olarak bu süre içinde yorgun ve halsiz olacaksınız: Uykusuz kaldığınızda, refleksleriniz zayıflar ve vücudunuzun tepki süresi düşer. Ayrıca, vücut dinlenemediği için giderek artan bir yorgunluk hissedilir.
  • Sürekli bir uyku isteği tetiklenecek: Uykusuz olduğunuz için sürekli uyumak isteyecek ve esneyeceksiniz. Esnedikçe daha da çok uykunuz gelecek.
  • Ruh haliniz değişecek ve duygularınızın nasıl olduğunu anlamayacaksınız: Uykusuzluk, başta kaygı bozukluğu olmak üzere, ruh halinizde olumsuz değişikliklere yol açar. Üzüntü ve neşe gibi duygulardan giderek uzaklaşır, tedirgin bir ruh haline bürünürsünüz.
  • Elleriniz ve ayaklarınız, hatta tüm vücudunuz kızaracaktır: Bu herkeste görülmeyen bir sonuç olsa da, dinlenmeyen vücudunuz, bu şekilde alarm verebilir.
  • Sürekli bir iştah artışı olacaktır: Vücudunuz, dinlenemediği için adrenalin salgılamaya başlayacak ve bu da sizi acıktıracaktır. Yemek yediğinizde enerjinizin yerine geldiğini hissedeceksiniz ancak bu aldatıcıdır, hala uyumanız gereklidir.
  • Açlık hissinizi bastırsanız bile aç gibi hissedeceksiniz: Bu da, vücudunuzdaki adrenalin fazlalılığının bir sonucudur. Çözümü ise, evet tahmin ettiğiniz gibi uyumaktır.
  • Kaslarınız gerilmiş ve ağrılı bir vaziyete geçecektir: Vücudumuz yorulduğunda laktik asit salgılar. Bu, halk arasında yorgunluk hormonu olarak da bilinir. Yorgun ve uykusuz kaldığınızda, kas ağrıları ve gerginlik hissetmeniz beklenebilir.
  • Konsantrasyon ve hafıza gibi sorunlarla karşılaşacaksınız: Uyku, tüm vücudumuz için önemlidir ancak en çok beynimiz için önemlidir. Beynimiz, uyku ile kendini yenilemediği takdirde, işlevlerini yerine getirmekte zorlanır ve görevlerini karıştırmaya başlar.
  • Gözleriniz acıyarak, yanacak ve batacaktır: Uyku, gözlerimiz için de çok iyi bir dinlendirici olduğundan, uyumadığımız zamanlarda gözümüzü sürekli açık tutmak zorunda kalırız. Bu da, gözlerimizi yeterince dinlendirip sulandırmamıza engel olur.
Gördüğünüz gibi, 24 saatten fazla uykusuz kaldığınızda, vücudunuz son derece tehlikeli bir döneme girer ve tansiyondan kalbe kadar farklı sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalma ihtimaliniz artar.

Bazı insanlar, Youtube veya Tiktok gibi sosyal medya platformlarında dikkat çekebilmek için 24 saat uykusuz kalma deneyleri yapıyor. Bunların son derece tehlikeli gösteriler olduğunu unutmayın ve günlük uykunuzu mutlaka almaya çalışın.
Hiçbir şeye ihtiyacımız yok, yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır; çalışkan olmak!

Mustafa Kemal Atatürk

Re: 24 Saatten Fazla Uyumazsak Ne Olur?

3
İyi akşamlar,

Uykusuzluk çekmememe rağmen yine de bunu yaşadım. Geçenlerde bazı işleri bitirmem gerekti ve 24 saatten fazla uyumadım. Kendi kendime iyileşip akşam rahat uyuyabileceğimi söylediğim için tutunmaya çalıştım ama farkına varmadan sandalyemde uyuyakaldım. Ve evet, bahsettiğiniz uyku eksikliğinin, özellikle kas gerginliğinin ve aynı zamanda iyi ifade etme güçlüğünün etkilerini kesinlikle hissettim.
Bu deneyimime dayanarak, uykusuzluğun tehlikeli olduğunu ve bunu sosyal ağlarda yaşayan kişilerin (Twitter'da gördüklerim) bilinçsiz ve sorumsuz olduklarını doğruluyorum.
Her durumda, bu zenginleştirici ve ilginç paylaşımınız için teşekkür ederiz.

Size iyi geceler,

Re: 24 Saatten Fazla Uyumazsak Ne Olur?

4
Aylan28 yazdı: 07 Şub 2024, 23:48 İyi akşamlar,

Uykusuzluk çekmememe rağmen yine de bunu yaşadım. Geçenlerde bazı işleri bitirmem gerekti ve 24 saatten fazla uyumadım. Kendi kendime iyileşip akşam rahat uyuyabileceğimi söylediğim için tutunmaya çalıştım ama farkına varmadan sandalyemde uyuyakaldım. Ve evet, bahsettiğiniz uyku eksikliğinin, özellikle kas gerginliğinin ve aynı zamanda iyi ifade etme güçlüğünün etkilerini kesinlikle hissettim.
Bu deneyimime dayanarak, uykusuzluğun tehlikeli olduğunu ve bunu sosyal ağlarda yaşayan kişilerin (Twitter'da gördüklerim) bilinçsiz ve sorumsuz olduklarını doğruluyorum.
Her durumda, bu zenginleştirici ve ilginç paylaşımınız için teşekkür ederiz.

Size iyi geceler,
Teşekkür ederim yorumunuz için gerçekten kötü bir şey uykusuzluk bir türlü düzene oturtamadım, ben de. :)
İnsanın anayurdu çocukluğudur
Jorge Amado

“Sağlık” sayfasına dön