Banner

Radikal Forum

Yaşama dair her ne varsa...

Bisiklete Binmeyi Öğretmenin İp Uçları

1
Bisiklet süren küçük kız
Bu tavsiye sizin ve acemi sürücünüz için bisiklete binmeyi öğrenmeyi kolaylaştıracaktır.

Bir çocuğa bisiklete binmeyi öğretmek için profesyonel ipuçları:

Bisiklete binmeyi öğrenmek birçok aile ve toplulukta bir geçiş törenidir ve bu, birine bisiklete binmeyi öğretme yeteneğinin de aynı derecede önemli bir beceri olduğu anlamına gelir. İlk birkaç deneme çocuklar için korkutucu olabilir, ancak onlara rehberlik eden kendine güvenen bir öğretmen varsa doğru dengeyi ve koordinasyonu bulmak daha kolay olacaktır. İşte burada devreye giriyorsunuz.

Artık bir çift tekerleğin üzerine oturmak tamamen doğal değil ve çocuk bisiklet bacaklarını bulana kadar düşmesi neredeyse kesin. Zorluklar sürecin bir parçasıdır, ancak öğrettiğiniz çocuğun sınırlı sorunla iki tekerlek üzerinde rahat olmasına yardımcı olmanın birkaç yolu vardır.

Eğitim tekerleklerini bırakın; denge bisikletleri en iyisidir

20'li yaşlarınızda veya daha büyükseniz, muhtemelen arka tekerleğe cıvatalanmış hantal egzersiz tekerlekleri olan bisiklete binmeyi öğrendiğinizi hatırlıyorsunuzdur. Bu iki ekstra tekerlek bizi bisiklete bindirdi ve pedal çevirmeyi öğrenmemizi sağladı. Ancak Amerikan Bisikletçiler Birliği'nin sertifikalı bisiklet eğitmeni Phil Yip'e göre, bisiklet sürmenin en zor ve en önemli kısmı olan dengeyi öğretme konusunda berbat bir iş çıkarıyorlar. Bike East Bay ve San Francisco Bisiklet Koalisyonu

Denge bisikletleri basittir. Pedalsız olmaları dışında tıpkı küçük normal bisikletler gibidirler. Sürücüler, ayakları yere basarak, esasen bisiklet altlarında olacak şekilde koşarak kendilerini ileri doğru iterler. Yeni sürücüler bisikletin üzerinde otururken istedikleri kadar yavaş yürüyebilirler ve rahatlaştıkça, doğal olarak ayaklarını kaldırıp daha uzağa kayana kadar daha hızlı hareket etmeye başlarlar. Ayakları yerden yüksekte dik durmayı öğrendikten ve gidon ve eğilme kombinasyonunu kullanarak dönmeyi öğrendikten sonra, normal bir bisiklete atlayıp pedal çevirme, başlama ve durma inceliklerini öğrenmeleri onlar için yeterince kolaydır. Çoğu zaman eğitim tekerleklerine hiç gerek yoktur. Bir araştırma, denge bisikletine başlayan çocukların pedallı bisiklete binmeyi ortalama 4 yaş civarında öğrendiklerini, bisiklete yeni başlayanların ise pedallı bisiklete binmeyi öğrendiklerini buldu. eğitim çarkları 6'ya yaklaşana kadar öğrenmedi.

Çocuklarımı yaklaşık 2 yaşlarındayken denge bisikletlerine başladım (onlar ikiz) ve birkaç hafta içinde mahallemizdeki yürüyüşlere yetişemeyeceğim kadar hızlı zum yapıyorlar ve süzülmeye başlıyorlardı. Beşinci yaş günlerinden birkaç ay önce pedallı bisikletleri tanıttığımızda, iki kısa araba yolu antrenmanıyla bisiklete binmeyi öğrendiler ve birkaç gün sonra hiç zorlanmadan kendi başlarına kolayca başlayabildiler. Toplam 30 dakika boyunca destek tekerleklerini kullandılar ve bunun nedeni, bisikletleri tamamen monte edilmiş olarak satın almamız ve binmeden önce onları çıkarmamı beklememeleriydi.

Çocuklarınız daha büyük olsa veya bir yetişkin olarak kendi kendinize öğrenmeye çalışsanız bile denge bisikletleri başlangıç ​​için harika bir yoldur. Daha büyük bir denge bisikleti bulamıyorsanız veya satın almak istemiyorsanız Yip, normal bir bisikletin pedallarını çıkarmayı ve sürücünün ayakları yere düz basacak şekilde koltuğu indirmeyi öneriyor.

Öğrenmek için eğlenceli ve güvenli bir alan yaratın

Ata binmek ilk başta korkutucu olabilir, bu nedenle çocukların rahat bir ortamda başlaması önemlidir. Peter Ballin tamircisi ve Morzine, Fransa'dan bisiklet koçu. "İdeal olarak, çimlerin üzerinde başlatın, böylece düşerlerse daha yumuşak olurlar." Tehlikelerin etrafından dolaşma veya alanların tükenmesi konusunda endişelenmelerine gerek yok. Yalnızca bisiklet sürmeye odaklansınlar.UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası, eski bir uluslararası dağ bisikleti yarışçısı,

Yip, yeni beceriler öğrenmenin rahatsız edici olduğunu unutmamak gerektiğini, bu nedenle çocukları çok fazla zorlamayın diyor. Sonuçta bisiklete binmek eğlenceli olmalı. Çocuklar bundan keyif almıyorsa veya çok fazla baskı nedeniyle strese giriyorsa, öğrenmekte daha zorlanacaklardır. “Çocuğun kendi hızında öğrenmesine izin vermek daha iyi” diyor. Alması gereken belirli bir süre yoktur. Yip'in sınıflarında öğrenciler bazen denge bisikletinden pedallı bisiklete bir günde geçebilirler, ancak diğerlerinin geçişe alışması haftalar veya aylar alabilir ve bunda bir sorun yoktur.

Ballin, çocuğunuz geliştikçe ona küçük zorluklar vermenin, onu meşgul tutmanın ve aşırı baskı olmadan kendilerini zorlamanın eğlenceli bir yolu olabileceğini ekliyor. Çocuğunuzun gezinmesi için basit engelli parkurlar oluşturmanızı veya öğrenme konusunda motive ve heyecanlı kalmasını sağlamak için zamana karşı yarışmanızı önerir.

Güvenli sürüş alışkanlıklarını da öğretmeyi unutmayın

Bir çocuğa bisiklete binmeyi öğretmek, ona yalnızca denge ve pedal çevirme konusunda rehberlik etmek değildir. Ayrıca güvenliği de öğrenmeleri gerekiyor. Birincisi, bisiklete bindiklerinde kask takmanın önemidir. Bir analiz, kask takmanın kafa yaralanmaları riskini yüzde 45, beyin yaralanmalarını yüzde 33, yüz yaralanmalarını yüzde 27 ve ölüm riskini azaltabildiğini buldu. yüzde 29 oranında. Kaskın değerini çalışırken gördüm; çocuklarımdan biri oldukça kötü bir denge bisikleti dökülmesine maruz kaldı ve yüz üstü yola düştü. Kaskın kenarı onu sadece dudak çatlağından kurtardı. Kask olmasaydı, eminim ki bunun yerine hastaneye gitmek olurdu.

Kasklar, uygun şekilde oturduklarında en etkilidir. Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi'nin kaskın bir yetişkinin veya çocuğun kafasına nasıl ayarlanacağına ilişkin açık ve ayrıntılı bir belgesi vardır. Temel olarak, kaskın kafanızda hizada, alnın alçakta olmasını, kayışların "V" harfinin kulakların altında sıkı olmasını ve çene kayışının altına yalnızca bir veya iki parmağın sığabileceği kadar sıkı olmasını istiyorsunuz. Kask çok gevşekse veya yanlış konumdaysa işini yapmayabilir.

Hem Yip hem de Ballin, çocukların öğrenmesi gereken diğer önemli güvenlik dersinin de yol kuralları olduğunu söylüyor. Onlara her zaman trafiğin akışına karşı değil, akıntı yönünde gitmeleri gerektiğini, kavşaklarda neden durduğumuzu, trafik ışıkları ve yol işaretlerinin ne anlama geldiğini ve hangi durumlarda geçiş hakkının kimin olduğunu öğrettiğinizden emin olun. Tek başına bisiklete binebilecek yaşa gelmelerine yıllar kalmış olsa bile, bu bilgiyi en başından itibaren kafalarına kazımak iyi bir şeydir.

Bir grupta öğrenmek çocukların korkularını yenmelerine yardımcı olabilir

Yip, çocuğunuz zorluk yaşıyorsa veya bisiklete binmekten korkuyorsa, daha fazla insanı dahil etmenin faydalı olabileceğini söylüyor. Zaten bisiklete binebilen bir arkadaşı, komşusu veya akrabası varsa, onları bir araya getirmeye çalışın, böylece çocuğunuz onların yaptıklarını taklit edebilir. Bazen kendi yaşına yakın birinin korkulan bir aktiviteyi yaptığını görmek, bir çocuğun yeni bir şey denemek için ihtiyaç duyduğu tek motivasyon olabilir.

Sınıflar başka bir seçenektir. Çocuğunuzun izlemesi için insanlar sağlamanın yanı sıra, bazen çocukların ebeveynleri veya bakıcıları dışında birinden de bir şeyler öğrenmeleri gerekebilir, özellikle de ilerleme eksikliğinden dolayı hayal kırıklığına uğradığınızı düşünüyorsanız. Yip, derslerin henüz ata binmeyi bilmedikleri için utanan çocuklar için de onaylayıcı bir deneyim olabileceğini söylüyor. Her yaştan, aynı zamanda ata binmeyi de öğrenen insanları görecekler ve bu beceride henüz ustalaşmamış olmanın utanılacak bir şey olmadığını anlayacaklar.

Çocuğunuz bisiklete binip koşmaya başladığında, bisiklet grupları ve sınıflar onun ve sizin bisiklet hakkındaki bilgilerinizi genişletmenin harika bir yoludur. İster sokak sürüşünde ve yarışta daha rahat olmak, ister BMX'in heyecan verici dünyasına dalmak, ister , becerilerini geliştirmenin ve onları eyerde tutmanın birçok yolu vardır.
İnsanın anayurdu çocukluğudur
Jorge Amado

Re: Bisiklete Binmeyi Öğretmenin İp Uçları

2
Aslında bilmeden ben de bunu yapmışım öyle kısa zamanda öğrendim ki! ilkokulu yeni bitirdiğim zamanlardı konu komşu seferber olmuştu bana bisiklete binmeyi öğretebilmek için ama hiç biri işe yaramadı ben de kendi kendime sokak arasında selenin arkasında tekerlek üstündeki kısıma oturarak direksiyona doğru uzandım bisikleti kay kay gibi ayaklayaklarımla iterek kullanıyordum, ayaklarım yere değdiği için de korkmuyordum, 1 haftayı bulmadı bile birden farkına vardım ki ayaklarımı kaldırdığım halde düşmüyorum, sonra dur bakayım bir de selesine oturup deneyeyim dedim biniş o biniş sanki yıllardır kullanıyormuş gibi bir de yokuş aşağı bıraktım kendimi. :lol:

“Yaşam Becerileri” sayfasına dön