Banner

Radikal Forum

Yaşama dair her ne varsa...

10.000 Adım Neden Daha Sağlıklı Olmanın Sırrı Değil?

1
Koşan adam simgesi

Bu epidemiyolog 10.000 adımın yalan olduğunu kanıtladı.

I-Min Lee, Harvard Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu'nda epidemiyologdur. İşte onun Claire Maldarelli'ye anlattığı sahadan hikayesi.

Birkaç yıl önce iş yerimde hepimizin fitness takipçilerinin olduğu, takımlar oluşturduğumuz ve en genel adımları biriktirmek için yarıştığımız bir yarışma vardı. Pek çok kişi, imrenilen 10.000 adıma kolayca ulaşamadıklarını anlayınca şaşırmıştı ; bazı sağlıklı yaşam uygulamaları, iyi , hatta ideal sağlık için bir standart olarak tanıtım yapıyor. Fiziksel aktivitenin hastalıkları önlemede oynadığı rolü uzun süredir araştırıyorum ve bu beni meraklandırdı: Bu sayı nereden geldi?

1965 yılında Yamasa Clock adlı bir Japon şirketinin Manpo-kei adında, "10.000 adım ölçer" anlamına gelen kişisel fitness adımsayarını yarattığı ortaya çıktı . 10.000'in Japonca karakteri neredeyse yürüyen veya koşan bir insana benziyor, bu da muhtemelen gadget üreticisinin isme ve numaraya nasıl ulaştığını gösteriyor. Aynı zamanda hatırlanması da kolay bir hedeftir, özellikle de tam anlamıyla yürüyen bir kişinin çizimi eşliğinde.

Ancak bu kıyaslama herhangi bir bilimsel kanıta dayanmıyordu. Bugün bile, atılan adımlar ile genel sağlık arasındaki bağlantıyı inceleyen çok az çalışma var. İş yarışmamdan sonra kendi araştırmamı yapmaya karar verdim . Yaşlı kadınlarda bu sayının yarısının (4.400) hala ölüm riskini azalttığını ve faydanın 7.500 civarında azaldığını buldum. Farklı yaş gruplarıyla yapılacak daha çok iş var ama 10.000'in sihirli bir sayı olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.
İnsanın anayurdu çocukluğudur
Jorge Amado

“Sağlık” sayfasına dön