Banner

Radikal Forum

Yaşama dair her ne varsa...

Uzay Nasıl Kokar?

1
Burun animasyonu

Son sınır Nascar yarışına çok benziyor; sıcak metal, dizel dumanı ve barbekü kokusu. Kaynak? Çoğunlukla ölen yıldızlar.
Tüm bu aşırı yanmanın yan ürünleri, polisiklik aromatik hidrokarbonlar adı verilen kokulu bileşiklerdir. NASA Ames Araştırma Merkezi Astrofizik ve Astrokimya Laboratuvarı'nın kurucusu ve yöneticisi Louis Allamandola, bu moleküllerin "evrenin her yerinde olduğu görülüyor" diyor. Kuyruklu yıldızlarda, meteorlarda ve uzay tozunda ortaya çıkan "Ve sonsuza kadar ortalıkta dolaşıyorlar". Hatta bu hidrokarbonlar, Dünya'daki en eski yaşam formlarının temeli olarak kısa listeye bile alındı. Polisiklik aromatik hidrokarbonların kömürde, petrolde ve hatta gıdada bulunması şaşırtıcı değildir.

Her ne kadar insanlar için saf, katıksız bir dış uzay kokusu imkansız olsa da (sonuçta burası bir boşluk; deneseydik ölürdük), astronotlar ISS'nin dışındayken, uzay kaynaklı bileşikler kıyafetlerine yapışır ve otostopla uzaya geri döner. istasyon. Astronotlar, uzay yürüyüşünün ardından "yanmış" veya "kızarmış" biftek kokusu aldıklarını bildirdiler ve sadece ev yapımı bir yemek hayal etmiyorlar.

Uzayın kokusu o kadar belirgin ki, üç yıl önce NASA, eğitim simülasyonları için kokuyu yeniden yaratmak üzere koku üreticisi Omega Ingredients'tan Steven Pearce'e ulaştı. Pearce, "Geçenlerde ayın kokusunu yaptık" diyor. "Astronotlar bunu kullanılmış barutla karşılaştırdı."

Allamandola, güneş sistemimizin karbon açısından zengin ve oksijen açısından düşük olması nedeniyle özellikle keskin olduğunu ve "tıpkı bir araba gibi, onu oksijenden mahrum bırakırsanız siyah kurum görmeye ve kötü bir koku almaya başladığınızı" açıklıyor. Ancak oksijen açısından zengin yıldızların kömür ızgarasını anımsatan aromaları vardır. Galaksimizi terk ettiğinizde kokular gerçekten ilginçleşebilir. Evrenin karanlık ceplerinde, minik toz parçacıklarıyla dolu moleküler bulutlar, tatlı şeker parçacıklarından çürük yumurta kükürt kokusuna kadar gerçek bir açık büfe kokuya ev sahipliği yapıyor.

29 EYL 2021
İnsanın anayurdu çocukluğudur
Jorge Amado

Re: Uzay Nasıl Kokar?

2
Ben de yanık koktuğunu düşünüyordum ama karbonu hiç düşünmemiştim. Evrenin %98'ini Hidrojen ve Helyum oluşturduğu için, muhtemelen bunları ihtiva eden bir kokudur, demiştim kendi kendime.

Meğer yıldız döngüsündeki en önemli bileşenlerden birini unutmuşum. :)
Hiçbir şeye ihtiyacımız yok, yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır; çalışkan olmak!

Mustafa Kemal Atatürk

Re: Uzay Nasıl Kokar?

3
Gri yazdı: 02 Ara 2023, 11:30 Ben de yanık koktuğunu düşünüyordum ama karbonu hiç düşünmemiştim. Evrenin %98'ini Hidrojen ve Helyum oluşturduğu için, muhtemelen bunları ihtiva eden bir kokudur, demiştim kendi kendime.

Meğer yıldız döngüsündeki en önemli bileşenlerden birini unutmuşum. :)
Seninki iyi yine, ben kokabileceğini bile düşünememiştim. :D

En son Thoth tarafından 05 Oca 2024, 20:55 tarihinde darbelendi.
İnsanın anayurdu çocukluğudur
Jorge Amado

“Astronomi” sayfasına dön