Banner

Radikal Forum

Yaşama dair her ne varsa...

Microsoft Gözünü Kuantum Süper Bilgisayarına Dikti

1
Kuantum bilgisayarlar

Bu haftanın başlarında Microsoft, kuantum süper bilgisayarının (kuantum mekaniğinin tuhaflıkları sayesinde bazı sorunları klasik bilgisayarlardan daha iyi çözebilen devasa bir makine) kendi versiyonunu oluşturma yolunda büyük bir dönüm noktasına ulaştığını söyledi.

Bu tuhaflıklar, bilgisayarın bilgiyi sıfır, bir veya her ikisinin birleşimi olarak temsil etmesine olanak tanır. Bu durumda hesaplama birimi artık klasik sıfır veya bir bit olmayacaktır. Bu bir kübit olacaktır; klasik bitin kuantum eşdeğeri.

Kuantum bilgisayarı oluşturmanın birçok yolu vardır. Google ve IBM, süper iletken kübitlerle ilgili bir yaklaşım kullanıyor ve bazı küçük şirketler nötr atomlu kuantum bilgisayarları araştırıyor . Microsoft'un stratejisi farklı. Bazı yenilikçi ve deneysel fizik içeren, topolojik kübitler adı verilen yeni bir tür kübit ile çalışmak istiyor . Bunları yapmak için yarı iletken ve süper iletken malzemelere, elektrostatik geçitlere, özel parçacıklara , nanotellere ve manyetik alana ihtiyacınız var .

Microsoft'un geçtiğini iddia ettiği dönüm noktası, Physical Review B dergisindeki hakemli bir makalede topolojik kübitlerinin bilgi işlem için küçük, hızlı ve güvenilir birimler olarak hareket edebildiğini kanıtlamasıyla ilgilidir . (Topolojik kübitlerin arkasındaki fiziğin nasıl çalıştığını açıklayan tam bir video, şirketin blog yazısında mevcuttur .)

Microsoft'un sonraki adımları, bu birimlerin kontrol edilebilir donanımlarla ve hataya daha az eğilimli bir sistemle entegre edilmesini içerecektir. Halihazırda araştırılmakta olan kübitler kırılgan ve titiz olma eğiliminde olup, bilim adamlarını kübitlerin kuantum durumlarının dışına çıkmasına neden olan çevreden gelen müdahale nedeniyle ortaya çıkabilecek hataları düzeltmek veya bunlarla çalışmak için yöntemler bulmaya teşvik etmektedir .

Microsoft araştırmacıları, sistemin uyumlu bir şekilde bir araya gelebilmesini sağlamanın yanı sıra, " örgü " adı verilen bir süreç aracılığıyla dolaşma gibi özellikler elde edebilmeleri için kübitleri kendileri de geliştirecekler . Bu özellik, cihazın daha karmaşık işlemleri üstlenmesine olanak sağlayacaktır.

Daha sonra şirket birbirine bağlı kübitlerin sayısını artırmak için çalışacak. Microsoft, TechCrunch'a 10 yıl içinde bu topolojik kübitlerden oluşan tam bir kuantum süper bilgisayarına sahip olmayı hedeflediğini söyledi.

popsci
22 Haziran 2023 18:00 'DE Yayınlandı
İnsanın anayurdu çocukluğudur
Jorge Amado

“Teknoloji” sayfasına dön